Skomplikowane sprawy, niejednoznaczne interpretacje
Szanowni Państwo, w przepisach celno-podatkowych istnieją sytuacje, w których trzeba wykorzystać całą możliwą wiedzę i doświadczenie, aby odpowiednio przedstawić dokumentację oraz uargumentować właściwie racje podmiotu gospodarczego. Doktor Izabella Tymińska – jako autorytet i ekspert w dziedzinie cła i podatków – pomaga przedsiębiorcom w trudnych sprawach oraz niejednoznacznych interpretacjach.
Postępowania celne i podatkowe – nasz zakres działania:
- sporządzamy opinie prawne,
- opracowujemy procedury celne,
- pomagamy ustalić pochodzenie towarów,
- analizujemy dokumenty celno-podatkowe,
- uczestniczymy w postępowaniach administracyjnych.
Przykładowe problemy, które rozwiążemy dla Ciebie:
Urząd zakwestionował dokumenty
Niestety, czasami nasi partnerzy handlowi nie dostosowują prawidłowo dokumentacji handlowej do zaplanowanego transportu. Należy wówczas przygotować prawidłowo i zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie faktury i dokumenty transportowe. Jeżeli mają Państwo wątpliwości lub nie wiedzą, jak powinny one wyglądać, zapraszamy do kontaktu.
Towar został zatrzymany przez urząd w trakcie kontroli
W trakcie rewizji Urząd Celny stwierdził nieprawidłowości w towarze. Należy ustalić, czy dotyczą one dokumentów, czy samego towaru. W zależności od problemu, istnieje kilka sposobów na wdrożenie procedury naprawczej. Towar czasowo pozostanie w gestii urzędu lub pod jego nadzorem.
Otrzymali Państwo przesyłkę z krajów azjatyckich, a urząd zakwestionował wartość towaru
Niestety – sprzedawcy na portalach typy Ali… często wysyłają towar z dokumentami o zaniżonej wartości. W takiej sytuacji powinni Państwo domagać się od sprzedawcy prawidłowych faktur i dokonać prawidłowej odprawy.
Wysyłają Państwo próbki towaru do kontrahenta za darmo
W biznesie nie ma nic za darmo. Jeżeli prawidłowo zadeklarują Państwo rzeczywiste koszty oraz spełnią wymogi na towarze, to Urząd Celny naliczy cło i podatki, z których Państwa podmiot zostanie zwolniony. W przeciwnym razie można narazić się na konsekwencje finansowe oraz podatkowe.
Kontrahent po wysyłce towaru powiadomił Państwa, że dostawa nie jest kompletna
Należy się z kontrahentem skontaktować, by uzyskać rzetelną informację o tym, jakie braki zostały wskazane. Przed przystąpieniem do odprawy należy natomiast uprzedzić agencję celną i poprosić o rewizję.
Wysyłają Państwo towar do naprawy gwarancyjnej na fakturze PRO-FORMA
Faktura pro-forma nie jest dokumentem, który przenosi prawo własności na towarze. Jeżeli dotyczy to napraw, po których towar wraca do Państwa, należy w takiej sytuacji zastosować procedurę uszlachetniania.
Obracają Państwo towarem na dużą skalę i sprawy celne zajmują dużo czasu
Warto się zastanowić – być może dobrym rozwiązaniem będzie uzyskanie certyfikatu uprzywilejowanego przedsiębiorcy. Status AEO to swoisty znak jakości, a zarazem możliwości korzystania z większej liczby uproszczeń.
Sprowadzają Państwo partię towaru o dużej wartości i chcą dokonywać odprawy sukcesywnie
Być może powinni Państwo w takiej sytuacji rozważyć otwarcie składu celnego lub podjęcie współpracy z już istniejącą firmą, która posiada taki magazyn.