ADR
Międzynarodowa konwencja dotycząca drogowego przewozu towarów niebezpiecznych.
AEO (Upoważniony przedsiębiorca)
Przedsiębiorca, któremu przyznano status AEO, jest traktowany przez organy celne jako przedsiębiorca wiarygodny. Oznacza to przyznanie przedsiębiorcy wielu przywilejów, uregulowanych przez przepisy unijnego prawa celnego.
AGREX
Pozwolenie na wywóz towarów rolno-spożywczych.
AGRIM
Pozwolenie na przywóz towarów rolno-spożywczych.
AIRWAY BILL (AWB)
Lotniczy list przewozowy.
CERTYFIKAT CE
Deklaracja producenta, że oznakowany produkt spełnia wymagania dyrektyw Unii Europejskiej. Dotyczą one zagadnień związanych z: bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska.
CIM RAILWAY BILL
Międzynarodowy kolejowy list przewozowy CIM.
CŁO
Opłata za przewóz towarów przez granicę celną.
CMR ROAD WAY BILL
Międzynarodowy list przewozowy drogowy.
DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Procedura dopuszczenia do obrotu ma zastosowanie w przypadku przywozu towarów nieunijnych na obszar celny Unii Europejskiej. Objęcie tą procedurą nadaje towarowi nieunijnemu status celny towaru unijnego.
ENS
Przewozowa deklaracja skrócona.
EORI
Numer rejestracyjny i identyfikacyjny nadawany w Wspólnotowym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych.
ETA (Expected Time of Arrival)
Przewidywany termin wejścia statku do portu, skrót używany w rozkładach rejsów statków.
ETD (Expected Time of Departure)
Przewidywany termin wyjścia statku z portu.
EUR1
Świadectwo przewozowe EUR1 to dokumentem potwierdzającym pochodzenie towarów z UE wywożonych do krajów trzecich.
EXPORT
Pojęcie w ekonomi oznaczające wywóz towarów poza granice państwa.
EXS
Wywozowa deklaracja skrócona.
FCR
Forwarder’s Certificate of Receipt – zaświadczenie spedytora o przyjęciu towaru do wysyłki
FUMIGACJA
Fumigacja drewna i opakowań drewnianych – zwalczanie szkodników za pomocą środków chemicznych. Wymagana w transporcie międzynarodowym, poza granicami Unii Europejskiej oraz między niektórymi krajami członkowskimi.
IMPORT
Pojęcie w ekonomii oznaczające przywóz towarów w granice państwa w danym kierunku.
INCOTERMS
Międzynarodowe Reguły Handlu – zbiór międzynarodowych reguł, określających warunki sprzedaży, których stosowanie jest szeroko przyjęte na całym świecie.
INTRASTAT
System statystyki handlu towarami pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
ISF 10+2
Dokument ISF 10+2 (Importer Security Filing) – informacji o towarze przywożonym drogą morską na teren Stanów Zjednoczonych.
ISZTAR
Informacyjny system zintegrowanej taryfy celnej (ISZTAR4).
KARNET ATA
Karnet ATA jest specjalnym międzynarodowym dokumentem celnym, który umożliwia i usprawnia czasową odprawę celną towarów, wywożonych w celach akwizycyjnych i wystawienniczych, a także wyposażenia zawodowego.
KARNET TIR
Karnet TIR jest międzynarodowym, celnym dokumentem tranzytowym, za pomocą którego realizowana jest procedura TIR.
KONOSAMENT
Morski list przewozowy, świadectwo ładunkowe potwierdzające odbiór określonego ładunku na statek i zobowiązujące przewoźnika do wydania ładunku w porcie przeznaczenia posiadaczowi konosamentu.
LIST PRZEWOZOWY
Dokument potwierdzający zawarcie umowy przewozu przez nadawcę towaru.
MRN
Movement Reference Number – numer ewidencyjny w przebiegu międzynarodowych operacji tranzytowych.
ODPRAWA CELNA
Przejście przez procedurę celną związaną z przejęciem towarów, osób, bagażu przez granicę celną danego kraju.
ODPRAWA CZASOWA (WARUNKOWA)
Specjalna procedura celna pozwalająca na wykorzystywanie na unijnym obszarze celnym towarów nieunijnych przeznaczonych do powrotnego wywozu bez dokonywania żadnych zmian, z wyjątkiem zwykłego zużycia wynikającego z używania tych towarów, z całkowitym lub częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych i bez stosowania wobec nich środków polityki handlowej.
ODPRAWA OSTATECZNA
Odprawione towary otrzymują status celny unijny i możemy nimi władać i dysponować na terenie UE.
POCHODZENIE TOWARU
Ustalenie z jakiego kraju lub grupy krajów dany towar pochodzi. Krajem pochodzenia towaru może być kraj, w którym określony produkt został całkowicie uzyskany lub w którym został poddany wystarczającej obróbce lub przetworzeniu zgodnie z odpowiednimi regułami pochodzenia.
PRAWO CELNE
Dziedzina prawa regulująca zasady i tryb przywozu towarów na dany obszar celny oraz wywozu towarów z obszaru celnego oraz związane z tym prawa i obowiązki osób oraz uprawnienia i obowiązki organów celnych.
PROCEDURY CELNE
Urzędowe reguły postępowania w sprawach celnych.
PROCEDURA DOPUSZCZENIA DO OBROTU
Procedura nadająca towarowi nieunijnemu status celny towaru unijnego.
PROCEDURA KONSULTACJI
Wniosek o udzielenie pozwolenia, które obejmuje więcej niż jedno państwo członkowskie podlega, w większości przypadków, procedurze konsultacji prowadzonej między organami celnymi państw członkowskich UE, zaangażowanych w realizację pozwolenia.
PROCEDURA KOŃCOWEGO PRZEZNACZENIA
Jeśli importowany towar ma mieć szczególne zastosowanie, np. w ramach montażu przemysłowego, a taryfa celna przewiduje dla niego preferencje celne, może mieć zastosowanie procedura końcowego przeznaczenia.
PROCEDURA ODPRAWY CZASOWEJ
Procedura odprawy czasowej pozwala przywieźć towary na jakiś czas na obszar celny Unii Europejskiej, bez płacenia za nie należności celnych przywozowych całkowicie lub częściowo.
PROCEDURA TRANZYTU
Procedura celna dla przewozu towarów między Unią Europejską i państwami wspólnego tranzytu, jak również między samymi państwami wspólnego tranzytu.
PROCEDURA USZLACHETNIANIA BIERNEGO
Uszlachetnianie bierne to jedna z tzw. procedur specjalnych. Stosując procedurę uszlachetniania biernego możesz czasowo wywozić towary unijne poza obszar celny Unii i poddawać je tam procesom przetwarzania (np. obróbce, montażowi, naprawie). Następnie, przy przywozie na obszar celny UE produktów przetworzonych powstałych z tych towarów, możesz skorzystać z całkowitego lub częściowego zwolnienia z należności celnych przywozowych.
PROCEDURA USZLACHETNIANIA CZYNNEGO
Procedura uszlachetniania czynnego to jedna z tzw. procedur specjalnych. Stosując ją możesz przywozić czasowo na obszar celny Unii towary nieunijne i poddawać je procesom przetwarzania (np. montażu, obróbki, naprawy). Za takie towary nie trzeba płacić należności celnych przywozowych oraz innych należności.
PROCEDURA WOLNE OBSZARY CELNE
Wolny obszar celny stanowi ogniwo pośrednie w reeksporcie towarów sprowadzanych z państw trzecich i przeznaczonych do powrotnego wywozu (funkcja reeksportowa). Umożliwia zawieszenie płatności cła i podatków w odniesieniu do towarów nieunijnych, przeznaczonych do dopuszczenia do obrotu na obszarze celnym Unii Europejskiej.
PROCEDURA WYWOZU
Procedura wywozu pozwala na wyprowadzenie towaru unijnego poza obszar celny Unii Europejskiej.
PUESC
Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) stanowi pojedynczy punkt dostępu do e-usług Krajowej Administracji Skarbowej w obszarze obsługi i kontroli obrotu towarowego z państwami trzecimi i obrotu wyrobami akcyzowymi.
SAD
Jednolity Dokument Administracyjny (ang. Single Administrative Document – SAD) to uniwersalny statystyczny dokument celny wykorzystywanym w odniesieniu do dokonywania formalności odnoszących się do procedur celnych.
SKŁAD CELNY
Instytucja składu celnego umożliwia zawieszenie płatności cła i podatków w odniesieniu do towarów nieunijnych, przeznaczonych do dopuszczenia do obrotu na obszarze celnym Unii Europejskiej (funkcja zawieszenia płatności).
SPECYFIKACJA (PACKING LIST)
Specyfikacja - packing list to specyfikacja towarów, które zostały przygotowane w danej przesyłce/transporcie.
SPEDYTOR
Osoba lub firma, której zadaniem jest organizacja transportu towarów w imieniu innych.
ŚWIADECTWO POCHODZENIA TOWARU
Świadectwo pochodzenia towaru (certificate of origin) jest dokumentem eksportowym występującym w handlu międzynarodowym. Dokument ten ma na celu potwierdzenie pochodzenia eksportowanego towaru i jest wymagany przez administrację celną kraju importera.
T1
Procedura wspólnotowego tranzytu zewnętrznego (T1) przemieszczanie towarów nie wspólnotowych.
T2
Procedura wspólnotowego tranzytu wewnętrznego (T2) przemieszczenie towarów wspólnotowych z jednego miejsca na obszarze celnym Wspólnoty do innego, przez obszar jednego państwa EFTA lub większej ich liczby.
TARYFIKACJA
Przypisywanie towarów według odpowiedniej taryfy celnej.
WIT
Wiążąca informacja taryfowa (WIT) – dokument w którym podmioty gospodarcze mogą uzyskać oficjalną informację o klasyfikacji taryfowej towarów.
e-ZEFIR
Usługa „e-ZEFIR” umożliwia składanie elektronicznych deklaracji i dokumentów z zakresu podatku akcyzowego, podatku od gier i innych danin pobieranych przez Krajową Administrację Skarbową.